NASIL VASİ OLUNUR? Allah yardımcımız olsun!!

Evet sevgili blogcu ve okuyucu arkadaşlar.

Bilirsiniz ben hep gerçek hayattan kesitler aktariyorum.Hiç abartmam yok unuttuklarım bile vardır bu olayda. Uzun zamandır  işlerimin çokluğundan bir türlü yazmaya vakit bulamadım. Ama bugun gördüğüm uygulamalardan sonra kesinlikle bunu paylaşmalıyım , dedim ve işte burdayim.

Malum kızlar evlenmezse, çalışmazsa ölene kadar babalarindan kalan maaşı kısmen alabiliyorlar. Bizim hikayemiz kızım 18 yaşını doldurunca başladı. 18 yaşını gecince kız cocugun maasşı kesilip, bizzat kendisi tarafından tekrar başvurarak hak elde edebiliyor. Ama benim kızım engelli. Konuşamaz, yürüyemez filan....

Web sitesinden aldığım bilgilere gore SSK ya kızımın benim seceremi anlatan bir mektup ve de 3, 4 sene önce aldiğim Sağlık Kurulu Raporlarıyla başvurdum. 1 ay sonra "Tamam alabilirsiniz. birikmis maasi su kadardir " mealinden bir cevap geldi. Bankayi aradim, " Vekaletnameniz olmadan size veremeyiz" , Kızım vekalet verebilse zaten mesele yok ta!!! Neyse efem mahkemeye başvurup Vasi Tayini alacaksiniz , dediler.

Eyvallah, dedik. Verdik avukata vekalet. Davayi aç dedik.

Avukat 1 hafta sonra aradı. 2 resim, ikametgah , yeni Nufus Cuzdan fotokopisi  gönder.

Bu arada araya Kurban Bayrami girdi. Ocak ortasinda evraklari gonderdim. 1 hafta sonra eski sağlık kurulu raporlarini gonder, dedi.

Onu da gönderdik.

Şubat ortasında ise Ankara SSk den kızın egitim hastanesine gidip bir takım zeka testleri filan yapmamı isteyen yazı geldi. Avukati aradim gidip yaptırayim mi, Hayir bekle  mahkeme onu saymaz, Hakim senden ayrica rapor isteyecek, dedi.

 

Mart ilk haftasi cumartesi oglen markete gidecegim.Kapıyı kapattım ki asansörden elinde siyah evrak çantali bir bey geldi.Mahkemeden geldiğini, kızımla görüşeceğini söyledi. Haydaa, dedim. 3 dakka önce çıksam mafiş!! Evde tespitmis habersiz!! Kızımı gördü.Kağıda bir seyler yazdı, Güle güle deyip gitti.Kıssadan esas , böyle bir dava açarsaniz evden hiç ayrilmayacaksınız!!!

 

Mart'ın 2. haftasında hakim Haydarpaşa Numune Hastanesine sevk eden yaziyi yazdırmış.

Gittim Hasanpaşadaki adliyeden kağıdı aldım.

Bu arada hesapladınız mı acaba, şu ana kadar 5 ay oldu. Geçen hafta Numune'ye gidip randevu günü icin sıraya girdim. Sıra beklerken parttime arzuhalcilik yapip, 5 kadincagiza dilekçeler yazdım.

Düşündüm şurda oturup, kağıt başı 1 milyon alsam iyi para kazanırım. Ne uğraşiyorum elin Çinlileriyle , ithalat yapacam filan. Gel memleketine hizmet et! Elim kalem tutarken, alirsin Laptopunu, seyyar printer filan . Çağdaş arzuhalci!!

Neyse şişman adamdan(en az 150kilo filan vardi) çarşamba sabah 9:10 na randevu saati alıp, 35 milyon bayıldıktan sonra eve geldik. 5 milyon da hastaneden çıktık eve donuş paramız yok diyen birine verdim.(biliyorum bazen sazanliğim tutar amannn dedim, işim düzgün gitsin başımın gözümün sadakasi filan)

Çarşamba sabahı saat 08:30da kızı alıp önce adliyenin yolunu tuttuk. Koluna mühür basacaklarmiş.Binbir rica ile kalemden bir beye rica edip 1 kat aşagiya indirip arabadan indirmeden mühürü bastirttim.(Kadın memur gelmedi. 1 kat aşağıya inemezmiş!!!Ona neymis yuruyememesinden!!)

İşte buyuk macera başliyor!!!

Sabah 9.00  Arabayi zar zor park edilmez bir yere park ettik. Kızı arabasına koyduk. Biraz yukarı 50 metre kadar ufak bir klubemsi binaya girdik.Disaridaki 20  kusur gibi kişilerin arkasında sıraya girdik. İnsafa gelen  iyi niyetli insanlar bizi ön sıraya aldılar. Kaydın kaydını yaptırmaya suratından ve ağzından naletlik çıkan adama verdik. Suratıma nerdeyse atarak verdigi evraki yan penceredeki adama foto yapıştırsın diye uzattık.

5 metrekarelik yerden çıkıp yan salona girdik. Bekliyorum ki doktorlar orda oturuyor bizi bekliyor. Nah!!

Hademenin biri bunu noroloji ve psikiyatriye goturp çocugu muayene ettirip imzalattırıp, geri getireceksin dedi.

Saat 09:40. Bu sefer aynı 50 metreye bir 50 metre daha ekleyerek yokus aşagı, yokus yukarı, kaldırım ustu asansor gibi her türlü engelli yarisi tamamladıktan sonra Noroloji servisine geldik. Odada hoş bir klinik şefi oturuyordu. Maruzatımı anlattım. "Hanımefendi burasi 2. noroloji siz 1. norolojiye gideceksiniz", dedi.

Kızkardeşimle kızımın arabasını nöbetleşe iterek aynı yolları gerisin geriye dönüp deli bir kalabaliğin içinden  geçerek heyet için denilen ve de doktorun saat 11:00 de geleceği bir odanın kapısının üstünde duran isim listesine 12. kişi olarak adımızı yazdiktan olay mahalini terk ettik.

Saat 10:15 Psikiyatri klinigini ariyoruz. Sevgili çok bilmiş bir hemşirenın verdiği tarife gore hastanenin en başındaki bölüme gittiğimizde, yanlis yerde oldugumuzu burasi yatan hasta bölümü olduğunu poliklinige gitmemiz gerektiğini ifade ettiler. Ağzımdan her türkü salyalar akarak içimden ve dışımdan binbir küfürü savurduktan sonra morgun bitişiğindeki binaya yollandık. Giriş yolu kazılmış, 60 kiloluk cocuk ve de artı arabasıyla biz çıtı pıtı 2 kızkardeş Ya Allah diyerek o engeli de halledip küçük bir kapını önüne geldik. Gorevli çok nazikti. Az önce geldiğimiz yere zeka testi için sevk etti. Keşke giderken bir sakinleştirici filan alsaymişim.

Saat 10:40 . Biz yatan hastaların bulunduğu yere elimizdeki kağıtla geldik. Zeka testi yapılacak. Burda asansör filan da yok. Neyse gene çok iyi kalpli insanlar. Doktor hanım 10 dakka sonra aşağiya geldi. 4 cümle bir şeyler karaladı. Gidin fotokopi çektirin sonra da gene morgun ordaki bölüme gidin, dedi.

Saat 11:10 . Bu arada pazularımız bacaklarımız filan iyice gelisti. Çenemizdeki küfür katsayısı da.

Artık sadece hastaneye değil, tüm bu işleri bize böyle tüm zorluklarla yaptirana da , hakime de  çiçeğe böceğe  de tüm gelmişini geçmişini anmaya başladık.

Saat : 11:40 Sonunda burdaki sınavdan da başarıyla geçince tekrar uçar adımlarla 1.norolojiye yollandik. Allahım ne mutluyum. Sıramız gelmiş. Hemen içeriye girdik. 3 cümle de ordan yazdilar . 5 dakkamız var taa bu maceraya başladığımız ilk yere gidip bu evrakları teslim etmeye. Bu arada bu hastanenin mimarına ve bu sistemi yapan cümle alemi hayırla anarak  değil uçmak  ışınlandım nerdeyse.

Saat 11:59 Ne guzel! 30 marta gelin raporunuz alın, dediler.

Evet 1.bolüm bitti. 2. bölümde SSkde nasıl rapor alınır ve mahkeme ne zaman sonuçlanır, yazabilirim inşallah!

Sevgiler, saygılar değerli blogçu camiası.

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !